Teşvikiye Mah. Poyracık Sk. Tulgar APT. No: 10 iç kapı No:5 Şişli/İSTANBUL

YAĞ ALDIRMALiposuction Nedir?

Liposuction, vücuttaki istenmeyen fazla yağların alınması için emme tekniği kullanan cerrahi bir operasyondur. Genellikle karın, yan, üst sırt, bel, üst bacak, kol ve çene/gıdı bölgesine uygulanır (liposuction için doğru bölgeler medikal özelliklere ve bireysel ihtiyaçlara/isteklere bağlıdır). Liposuction aynı zamanda bu alanları şekillendirir (kontür).

Neden Liposuction Olmalısınız?

Güvenli ve etkili teknikleriyle Liposuction, vücut şekillendirme ve yağ alma için etkili bir kozmetik yöntemdir. Karın, kalça, bacak, baldır, kol, popo, sırt, boyun veya yüz bölgesindeki yağları alır.

Erkekler için göğüs küçültme (jinekomasti) ameliyatında da kullanılır.

“Liposuction ile “sorunlu bölgelerdeki” yağları uzaklaştırarak rahatsızlık duyulan bölgelerdeki yağ birikiminden kurtulup vücut oranlarının iyileşmesine yardımcı olabilirim.” – Serbülent Güzey

Liposuction yaptırmayı aşağıdaki durumlarda düşünebilirsiniz:

 • Kilo kaybı, hamilelik, yaşlanma ve diğer faktörlerden kaynaklanan fazla yağı ortadan kaldırmak
 • Diyet ve egzersize cevap vermeyen fazla yağları almak
 • Vücudu yeninden şekillendirmek
 • Kıyafetlerin içinde daha çekici görünmek
 • Vücuda estetik olarak daha çekici bir şekil kazandırmak,
 • Üst ve alt vücut dengesini iyileştirerek genel oranları iyileştirmek.
 • Görünüşle ilgili öz güveni tazelemek
 • Öz güveninizi arttırmak.

Kimler Liposuction için İyi Bir Aday?

yağ birikmesini iyileştirmek için harika bir seçenek olabilir. Ancak bazı hastalar bu ameliyata daha uygundur. Ameliyat, iyileşme ve sonuçlar konusunda gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir. Genel olarak aşağıdaki kriterleri karşıladığınız durumlarda liposuction için iyi bir aday olursunuz:

 • Genel fiziksel ve zihinsel sağlığın iyi olması
 • Sonuçlar hakkında gerçekçi beklentilere sahip olma
 • İdeal kilonuzun en fazla %30 üstüne olmak
 • İyi bir cilt tonuna sahip olmak
 • Toplanacak yeterli yağ deposunun olması
 • Bazı işleri bir süre yapamayacağınız için ameliyat sonrasında dinlenebilmek ve iyileşebilmek için zamana ve uygun koşullara sahip olma
 • En az 18 yaşında olma

Liposuction, obezite tedavisi veya uygun diyet/egzersiz ikamesi değildir.

Aynı zamanda bacak, kalça ve popoda oluşan selülit veya sarkmış deri tedavisinde etkili değildir.
Sarkmış deriyle ilgili sorunlarınız varsa lifting ameliyatları (abdominoplasti, bacak kaldırma, kol kaldırma, sırt kaldırma) daha uygun seçenekler olabilir. Liposuction olmak için İstanbul’da 5 gün kalabilmeniz gerekmektedir.

Liposuction Muayenesi

Muayene, medikal olarak başarıyı görmek için fotoğraflarınızı çekerek başlar.
Daha sonra Dr. Serbülent Güzey bölgesel yağ depolarının olduğu alanları ve vücut oranlarını muayene eder.
Dr. Serbülent Güzey, yağ alınacak alanları (toplama alanı olarak bilinir) belirlemek için cerrahi işaretleme yapar.
Muayene sırasında tüm sorularına cevap verip, sizi dinleyip ve beklentilerini anlayıp isteklerinize göre planlama gerçekleştirecektir.

Liposuction ameliyatına neler dahildir?

Liposuction genel anestezi altında gerçekleştirilir ve kanama ve travmayı azaltmak için küçük kesilerden seyreltilmiş lokal anestezi uygulamasıyla başlar.

Daha sonra kontrollü ileri-geri hareketleriyle fazla yağı gevşetmek için kesinin içine ince ve içi boş bir kanül yerleştirilir. Çıkarılan yağlar, kanüle takılı cerrahi vakum kullanılarak vücut dışına emilir.

Ameliyat kaynaklı sıvıların boşaltılması için drenleri yerleştirdikten sonra kesi dikişle kapatılır. Ameliyat bölgesi bandajla kapatılır ve özel bir kompresyon korsesi takılır.

Ameliyat 2-3 saat arasında sürer.

Liposuction Sonrası

Ameliyattan sonra, şişmeyi engellemek ve vücudun şekil almasına yardımcı olmak için kompresyon korsesi takılır.

Yerleştirilen drenler ameliyat kaynaklı sıvıyı boşaltacaktır. Drenler ameliyattan sonraki birkaç gün içinde çıkarılır (çıkarılma zamanı biriken sıvı miktarına bağlıdır).

Hastalar ameliyattan hemen sonra, kendilerini zorlamayacak şekilde her saat başı odada dolaşarak hafif yürüyüşlere başlamalıdır. Yürüyüşler dolaşıma iyi gelir ve kan pıhtılarının oluşmasını engeller.

Hastalar, ameliyattan sonra bir gece hastanede yatar ve bir sonraki gün taburcu olur.

Ağrı genellikle azdır ve ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınır.

Normalde ameliyattan 4 gün sonra ilk duş alınır. Hafif aktivitelere 1 hafta sonra dönerken çalışmaya 10-14 gün sonra dönmek mümkündür.

Liposuction Sonrası Bakım

Hızlı iyileşme ve en iyi sonuçlar için Liposuction operasyonundan sonraki ilk birkaç gün ve hafta boyunca karın bölgenize ve vücudunuza iyi bakmalısınız.

Korse

Banyo dışına size sağlayacağımız kompresyon korsesinin sürekli takılması gerekmektedir. Bu korse şişmeyi azaltırken iyileştirmeyi hızlandıracaktır. Korsenin kıvrılmasını engellemek için düzenli olarak kontrol edin. Kıvrılmalar baskıya neden olabilir.

Eğer isterseniz ameliyattan 2 hafta sonra kompresyon kemerini aşama 2 korsesiyle değiştirebilirsiniz.

Yara bakımı

Ameliyat yarasına nasıl pansuman yapacağınızı ve küçük kesileri nasıl dezenfekte edeceğinizi açıklayan talimatların yanı sıra kapsamlı bir operasyon sonrası bakım kiti alacaksınız.

Ameliyat bölgesinin sağlıklı iyileşmesi ve potansiyel risklerin ortadan kaldırılması için bu talimatları izlediğinizden emin olun.

Masaj

İyi bir bakımın parçası olarak hastalarımızın birincil seçenek olarak manüel lenf drenaj masajı yapmalarını öneriyoruz. Birden fazla çalışmanın da gösterdiği üzere lenf masajı iyileşme sürecini hızlandırmaya, ameliyat sonrası şişme ve morarmayı azaltama ve pürüzsüz ve eşit sonuçların elde edilmesine yardımcı oluyor.

“Hastalar operasyon sürecinden sonraki ilk aşamalarda lenf masajı yaparlarsa iyileşme sürelerinde %50 seviyesine kadar azalma bekleyebilirler.”– Dr. Serbülent Güzey

MLD (manüel lenf drenaj) masajları aynı zamanda fibroz olarak bilinen ve hoş ve estetik görünmeyen (plastik cerrahinin ana komplikasyonlarından birisi olarak görünür) cilt sertleşmesinin meydana gelme olasılığını da azaltır. Her vaka, ameliyatın türü ve kapsamına bağlı olarak farklıdır. Kozmetik prosedürlerde 6 hafta boyunca MLD tedavisi idealdir; daha sonra değerlendirilmek üzere ilk birkaç hafta boyunca haftada iki kere yeterli olacaktır.

Ameliyat Sonrası Gerekenler

Karın Tahtası: Ameliyattan 5 gün sonra karın tahtası kullanabilirsiniz; bazı durumlarda karın bölgesinde kıvrılmaları önlemek için daha erken kullanmak gerekebilir.

Köpük: Gerekli durumlarda ameliyattan sonra korsenin altında köpük kullanabilirsiniz.

Bel çalıştırma aleti: Bel çalıştırma aleti, en erken ameliyattan 3 ay sonra kullanılabilir. Daha önce kullanılması durumunda bel çalıştırma aleti/korsesinin altında/üstüne sıvı birikebilir.

Beslenme

Liposuction ameliyatı sonrasında yeterli sıvı alma (bol miktarda su içmek) ve sağlıklı beslenme düzeni (sebze, meyve, yağsız protein ve tam tahıllar) ameliyat sonrası bakım aşaması için gereklidir.

Liposuction Sonrası Egzersiz

Liposuction sonrasında lenf sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olmak için hafif kardiyovasküler aktivite olarak hafif yürüyüşlere başlamanız gerekir.

Üç ila altı hafta sonra vücudunuzun iyileşmesine izin verecek şekilde egzersiz rutininize geri dönebilirsiniz.

Liposuction Sonrasında Yaşam

Liposuction sonuçları yıllar boyunca kalıcı olacaktır. Liposuction ile alınan yağ hücreleri bu bölgelere geri dönmez. Ancak ciddi kilo değişimleri sonuçları etkileyebilir. Sonuçlarınızı korumak için genel fitness düzeyinize dikkat etmeli ve beslenmenize sebze, meyve, yağsız protein ve tam tahılları eklemelisiniz. Şeker, basit karbonhidrat ve doymuş yağ tüketiminizi de azaltmanız gerekir.

Liposuction sonrasına şişme ve sıvı tutulumu geçtikçe vücut hatlarınız ortaya çıkacaktır. Sonuçlar genellikle ameliyattan 6 hafta sonra görülür.

Vücudunuz yaşlandıkça sıkılığını kaybetmesi doğaldır. Ancak iyileşmelerin çoğu göreceli olarak kalıcı olacaktır.

Prosedür sonuçlarının iyi olması beklense de herhangi bir garanti verilmez. Bazı durumlarda tek bir cerrahi operasyonla optimal sonuçlar elde edilmeyebilir. Bu durumda başka bir operasyon daha gerekli olabilir.

HİZMETLERİMİZ

Bize Ulaşın