Teşvikiye Mah. Poyracık Sk. Tulgar APT. No: 10 iç kapı No:5 Şişli/İSTANBUL

BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği olarak da bilinen rinoplasti, burnu estetik olarak iyileştirmek ve/veya septum deviasyonu, doğum kusurları veya travma ile ilişkili nefes alma sorunlarını çözmek için gerçekleştirilen kozmetik bir ameliyattır. Burnun üst bölümünde yapı kemikken alt bölümünde yapı ise kıkırdak ve yumuşak dokudan oluşur. Rinoplasti kemik, kıkırdak, yumuşak doku veya üçünü birden değiştirebilir.

 

Neden Rinoplasti Olmalısınız?

Yüz görenlerin aklında iz bırakır ve ilk izlenimi oluşturur; bu nedenle burnun boyutu ve şekli yüzün nasıl göründüğü konusunda önemli bir rol oynar.

The talented hands of Dr. Serbülent Güzey make it possible, to create a more balanced, harmonious facial appearance by changing the shape, size, or contour of the nose.

 • Rinoplastiyi şu durumlarda düşünebilirsiniz:
 • Yüzle uyumlu şekilde burnun şeklini ve boyutunu küçültmek
 • Burun kemiğinde çıkıntıların veya çökmelerin düzeltilmesi veya burun asimetrisinin giderilmesi
 • Burun deliklerinin boyutunu ve pozisyonunu ayarlamak
 • Nefes alıp vermeyi iyileştirmek

“Kişisel tercihim, daha az şişme olması ve daha hızlı iyileşme göstermesi nedeniyle kapalı rinoplasti. Çok karmaşık vakalarda (ikinci rinoplasti ameliyatı veya ciddi travma geçirmiş burun rekonstrüksiyon ameliyatlarında), burun yapısını değiştirdiğim için yüksek doğrulukla çalışmama izin veren açık rinoplasti tekniklerini kullanıyorum.”. 

– Serbülent Güzey

Kimler Rinoplasti için iyi bir aday?

Rinoplasti, burnun estetik görünüşü iyileştirme veya nefes alma sorunlarını çözmek isteyenler için harika bir seçenek olabilir. Ancak bazı hastalar bu ameliyat için daha uygundur ve ameliyat, iyileştirme süreci ve sonuçlar konusunda gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir. Genel olarak aşağıdaki kriterleri sağlıyorsanız rinoplasti için iyi bir aday olabilirsiniz:

 • Genel fiziksel ve zihinsel sağlığın iyi olması.
 • Sonuçla ilgili gerçekçi beklentilere sahip olma.
 • Burnun yamuk durmasına neden olan septum sorunu yaşama.
 • Burun kemerine sahip olma.
 • Burnun geniş veya kalın, asimetrik, öne düşük veya çıkıntılı olması.
 • Yaralanma veya travma kaynaklı kozmetik bozukluklar.
 • Belirli işleri bir süre yapamayacağınız için dinlenecek ve ameliyat sonrasında iyileşecek imkanlara sahip olmak.
 • En az 18 yaşında olmak.

Daha simetrik bir burun istiyorsanız herkesin yüzünün belirli derecede asimetrik olduğunu unutmayın. Sonuçlar tamamen simetrik olmasa da asıl amaç yüzde dengeyi ve doğru oranları yakalamaktır.

Rinoplasti ameliyatı geçirmek için İstanbul’da 6 gün kalmanız gerekmektedir.

Açık – Kapalı Rinoplasti

Burnu şekillendirmek için iki yöntem bulunur ve her teknik kendine göre avantajlara ve dezavantajlara sahiptir.Açık (harici) rinoplasti genellikle revizyon rinoplastisi (burnun orijinal yapısı değiştirildiği için bu durumda tercih edilir) olarak, hastanın burnunun eğik olduğu durumlarda veya düşük burun ucunu kaldırmak için gerçekleştirilir.

Prosedür genellikle kolümel (burun deliklerini ayıran yumuşak doku) bölgesinde küçük kesikler yapılarak gerçekleştirilir.
Bu teknik altta bulunan kemik ve kıkırdak yapısına daha kolay erişmeyi ve bu yapıları daha kolay görmeyi sağlar.
Ameliyat sonrasında kalan yara neredeyse hiç görülmez ve zaman içinde rengi solar.

Kapalı (endonazal) rinoplasti ise sol ve sağ burun deliklerinin içine saklanan ayrı kesiklerle ayrı ameliyat boşluklarından gerçekleştirilir.
Dışarıda kesi olmadığı için kapalı teknik daha az invasiftir ve görünür bir yara kalmaz.
Rinoplasti sırasında birçok değişiklik yapılığı için kolümer kesinin olmaması daha az şişme ve daha hızlı iyileşme sağlar.

Dr. Serbülent Güzey hem kapalı hem de açık ameliyatlarda aynı sonuçları elde edebilmektedir. İlk rinoplasti operasyonlarının yarısından fazlasında kapalı yaklaşımı tercih etmektedir.

Rinoplasti Muayenesi

Muayene, medikal arşivimiz için fotoğrafların çekilmesiyle başlar.

Daha sonra Dr. Serbülent Güzey burnu muayene eder ve en çekici sonuçları elde etmek için rinoplasti adımlarını planlar.

Bazı durumlarda Dr. Serbülent Güzey ameliyat sırasında yol göstermesi amacıyla ameliyat işaretlemeleri yapabilir.

Muayene sırasında tüm sorularınızı cevaplar, beklentilerinizi dinler ve anlar ve şekil ve boyut konusunda isteklerinize göre en iyi planı yapar.

Rinoplasti Ameliyatına Neler Dahildir?

Rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir ve burnun içine ya da kolümele yapılan kesilerle başlar. Bu kesiler kullanılarak burun kemiğini ve kıkırdağı kaplayan deri yavaşça kaldırılarak kemik ve/veya kıkırdak çıkarılarak veya kıkırdak greftleri yerleştirilerek (genellikle septumdan alınsa da kulak veya nadiren kaburgadan da alınabilir) burun yapısının şekillendirilmesine izin verir.

Eğer septum deviasyonu varsa bu düzeltilebilir ve nefes almayı kolaylaştırmak için burnun içindeki eğrilik düzeltilebilir.

Burnun içindeki yapılar istenen şekle getirildiği zaman burun derisi ve dokuları yerleştirilerek kesi yerleri kapatılır.

Dr. Serbülent Güzey burnun dışına burun alçısı/ateli ve içeride burun boşluğuna da burnun yeni şeklini korumak için iç atel takacaktır.

Ameliyat yaklaşık 1.5-2 saat sürer.

Rinoplasti Sonrası

Ameliyattan sonra dış ve iç burun ateli takmanız gerekecek; iç atel ameliyattan 3 gün sonra çıkarılırken dış atel ise (şehirden ayrılmanızdan önce) 5 gün sonra çıkarılacaktır.

Yüz ve burun bölgesinde morarma ve şişlik olacaktır. Prosedür kaynaklı kırmızı ve şiş gözler ve burundan kanlı akıntı görmeyi bekleyin.

Hastalar ameliyat sonrasında hafif yürüyüşlere başlamalıdır – herhangi bir zorlayıcı hareket yapmadan her saat başı odada kısa yürüyüşler yapmaları gerekmektedir. Dolaşım sistemine yardımcı olarak kan pıhtılarını önler.

Hastalarımız ameliyat sonrasında bir gün hastanede kalırlar ve bir sonraki gün taburcu edilirler.

Ağrı genellikle az olup ağrı kesicilerle kontrol altına alınsa da kendinizi fiziksel olarak zorlamamalı, başınız yukarıda yatıp uyumalı ve şişmeyi azaltmak için yüzünüze buz uygulamalısınız.

Ameliyattan sonraki gün duş alabilirsiniz. Dış atel çıkarılıp bantlı pansuman yapıldıktan sonra (bu da 7 gün daha kalacaktır) yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Ameliyattan birkaç gün sonra hafif günlük aktivitelere geri dönebilir ve 7-10 gün içinde de işe dönebilirsiniz.

Rinoplasti Sonrası İyileşme

Hızlı iyileşme ve en iyi sonuçları elde etmek için rinoplasti sonrasında ilk birkaç gün ve hafta vücudunuza ve burnunuza iyi bakmalısınız.

İç ve Dış Burun Alçısı/Ateli

Her ikisi de burnun yeni şeklini korumak için yerleştirilir.

İç ateller (burun boşluğuna yerleştirilir), ameliyattan 3 gün sonra çıkarılır; bunlar çıkarılınca daha rahat nefes alabilirsiniz.

Dış ateller (burnun üstüne yerleştirilir) ameliyattan 5 gün sonra veya şehirden ayrılmadan önceki gün çıkarılır ve bantlı pansuman yapılır (bu 7 gün daha kalacaktır).

Yara Pansumanı

Size ameliyat sonrası kapsamlı yara pansuman ürünleri ve pansumanı nasıl yapacağınızı, tuzlu burun spreyini nasıl kullanacağınızı ve antibiyotik kremi nasıl süreceğinizi açıklayan talimatlar sağlanacaktır.

Ameliyat bölgesinin sağlıklı iyileşmesi ve olası riskleri engellemek için bu talimatları takip edin.

Beslenme

Düzenli su içmek ve sağlıklı beslenme, rinoplasti sonrasında iyileşme için gereklidir. Ameliyattan sonraki birkaç gün botunca hafif ve yumuşak gıdaları tercih edin. Herhangi bir sorun yaşamazsanız normal beslenme düzeninize geri dönebilirsiniz. Hapşırmanıza veya diğer reaksiyonlara neden olan yiyeceklerden ve baharatlardan kaçının.

Rinoplasti Sonrası Egzersiz

Rinoplasti sonrasına kardiyovasküler aktivite lenf sisteminizin doğru ve iyi çalışmasına yardımcı olduğu için ameliyattan sonra en kısa süre içinde hafif yürüyüşler yapmalısınız.

Üç hafta sonra ağırlık kaldırmadan hafif kardiyo egzersizlerine dönebilirsiniz.Dördüncü haftadan sonra öne eğilmeyi en az seviyede tutarak ağırlık egzersizlerine dönebilirsiniz. Ameliyattan sonraki 6 hafta veya daha uzun süre boyunca temas gerektiren sporlardan uzak durulması gerekir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrasında Yaşam

İlk şişkinlikler rinoplasti sonrasında birkaç hafta sonra geçse de yeni burun hatlarının tam olarak oturması bir yıla kadar sürebilir. Bu süre zarfında burun kalıcı şeklinde oturdukça görünümünde değişiklikler fark edebilirsiniz. Rinoplasti ameliyatından sonraki birkaç hafta boyunca sabahları şişkinlik olabilir. İlk 6 hafta içinde gözlük takmaktan kaçınmalısınız ve daha sonraki 3-6 ay içinde ise burnunuza darbe almaktan kaçınmalısınız. Ameliyat sonrasında burnun ucu, üst ön dişler veya damakta hissizlik olabilir. Burun ameliyatı bu bölgedeki sinirlere geçici olarak hasar verdiği için bu normaldir. His birkaç hafta veya birkaç ay içinde yavaş yavaş geri dönecektir.

HİZMETLERİMİZ

Bize Ulaşın