Teşvikiye Mah. Poyracık Sk. Tulgar APT. No: 10 iç kapı No:5 Şişli/İSTANBUL

KOMPLE KARIN GERME / KOMPLE ABDOMİNOPLASTİ

Karın Germe Nedir?

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe, orta ve alt karın bölgesindeki fazla cilt ve yağ dokusunu almak için uygulanan kozmetik ameliyattır. Ayrıca daha sıkı ve düz görünen bir karın için arka karın kasları da sıkılaştırılır.

 

Neden Abdominoplasti?

Karın germe kilo alıp-verme, hamilelik, yaşlanma veya daha önce geçirilen ameliyatlar nedeniyle karın bölgesindeki fazla veya sarkan deriden veya fazla yağdan kurtulmak isteyen hastalara uygulanır.

Cildi altta yatan kas dokusuna uyum sağlayamadığı için bu sorunlar genellikle egzersiz ve diyetle ortadan kaldırılamaz.

Diğer yandan hamilelikler, arka karın duvarı kaslarının genişlemesine ve diğer dokularla olan bağlantılarının gevşemesine neden olur (diyastaz). Bunun sonucunda da karın bölgesinde organlar kaslar üstüne baskı uygulayarak çıkıntılı karın görünümünün oluşmasına neden olur.

Karın germe, düz bir karın görüntüsüne kavuşarak vücudunuz hakkında daha iyi hissetmenize izin verir.

Karın germe ameliyatıyla Dr. Serbülent Güzey ciddi kilo değişimlerinin, hamileliğin, cilt esneklik kaybının ve yaşlanma/yer çekiminin etkilerini ortadan kaldırabilir.

Karın germeyi aşağıdaki durumlarda düşünebilirsiniz:

  • Orta ve alt karın bölgesindeki fazla deriyi azaltmak,
  • Karın bölgesine estetik olarak daha çekici bir şekil kazandırmak,
  • Cilt bozuklukları ve (göbek deliğinin altındaki çatlaklar) çatlaklarda kurtulmak,
  • Karın duvarı kaslarını sıkılaştırmak.

“Kişisel yaklaşım olarak genellikle karın germe ameliyatını bel ve karın bölgesinde sınırlı/agresif olmayan liposuction ile birleştiriyorum. Böylelikle sonuçların daha tatmin edici olduğu görüyorum. Böylelikle karnın alt ve orta bölümündeki fazla deriye ek olarak bel bölgesinde biriken yağdan da kurtulup zayıflayan kasların sıkılaşmasını sağlayabiliyoruz. Sonuçlar ise daha ince bir bel ve daha düz ve sıkı görünen bir karın profili oluyor.”– Dr. Serbülent Güzey

Kimler Abdominoplasti için İyi Bir Aday?

Karın germe, karın bölgesinin şeklini ve görüntüsünü iyileştirmek için harika bir seçenek olabilir. Ancak bazı hastalar bu ameliyata daha uygundur. Ameliyat, iyileşme ve sonuçlar konusunda gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir. Genel olarak aşağıdaki kriterleri karşıladığınız durumlarda karın germe ameliyatı için iyi bir aday olursunuz:

  • Genel fiziksel ve zihinsel sağlığın iyi olması
  • Sonuçlar hakkında gerçekçi beklentilere sahip olma
  • Karın bölgesinde fazla veya sarkmış deriye sahip olma veya karın bölgesindeki fazla yağ dokusunun genel görünümünün sizi rahatsız etmesi
  • Bazı işleri bir süre yapamayacağınız için ameliyat sonrasında dinlenebilmek ve iyileşebilmek için zamana ve uygun koşullara sahip olma
  • Ameliyattan önce ve sonra en az 2 hafta boyunca sigara içmeme
  • En az 18 yaşında olma

Karın Germe ameliyatı olmak için İstanbul’da 6 gün kalabilmeniz gerekmektedir.

Tam – Mini Abdominoplasti

Karnın belirli bölgelerini hedefleyen farklı karın germe ameliyatı türleri bulunur.

Tam abdominoplasti genellikle birden fazla hamilelik, aşırı obezite veya genetik yatkınlık durumlarda gerçekleştirilir.

Bu operasyon fazla derinin alınması, karın kaslarını sıkıştırma ve karın bölgesini yeninden şekillendirmek için liposuction uygulamasını içerir. Tam abdominoplastide fazla deri göbek deliğinden kasık bölgesine kadar alınır. Tam karın germede Dr. Serbülent Güzey göbek deliği ile alt karın bölgesi/kasık bölgesinde kesi yapar.

Mini (kısmi) abdominoplasti genellikle göbek deliğinin alt bölgesinde daha az fazla derisi/yağı olan kişiler için önerilir. Bu operasyonda göbek deliğinin yeninden konumlandırılması gerekmez.

Mini abdominoplastide Dr. Serbülent Güzey alt karın/kasık bölgesine tek bir kesi yapar.

Karın Germe Muayenesi

Muayene, medikal olarak başarıyı görmek için fotoğraflarınızı çekerek başlar.

Daha sonra Dr. Serbülent Güzey tüm karın bölgesini muayene ederek fazla deri miktarına göre kesi şeklini ve uzunluğunu belirler.
Dr. Serbülent Güzey, ameliyat sırasında yardımcı olması için cerrahi işaretleme yapacaktır.

Muayene sırasında tüm sorularına cevap verip, sizi dinleyip ve beklentilerini anlayıp isteklerinize göre planlama gerçekleştirecektir.

Karın Germe ameliyatına neler dahildir?

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Kişisel yaklaşımdan dolayı Dr. Serbülent Güzey ameliyata sınırlı/agresif olmayan liposuction ile başlar. Küçük kesilerle kanama ve travmayı azaltmak için seyreltilmiş lokal anestezi uygulanır. Daha sonra kontrollü ileri-geri hareketleriyle fazla yağı gevşetmek için kesinin içine ince ve içi boş bir kanül yerleştirilir. Çıkarılan yağlar, kanüle takılı cerrahi vakum kullanılarak vücut dışına emilir.

Yağ toplandıktan sonra alt karın/kasık bölgesine ve göbek deliğinin çevresine yatay bir kesi yapılır.

Kesinin şekli ve uzunluğu, fazla deri miktarıyla belirlenir. Karın derisi kaldırıldıktan sonra altta yatan zayıf karın kasları onarılır.

Üst karın derisi aşağıya çekilir; fazla deri kesilir ve kalan deri birbirine dikilir. Göbek deliği için yeni açıklık oluşturulur. Göbek deliği yerine yerleştirilerek dikilir.

Ameliyat kaynaklı sıvıların boşaltılması için drenleri yerleştirdikten sonra kesi, katmanlı dikişle kapatılır. Ameliyat bölgesi bandajla kapatılır ve özel bir kompresyon korsesi takılır.

Ameliyat 2-3 saat arasında sürer.

Abdominosplasti Sonrası

Ameliyatta sonra şişmeyi en aza indirmek ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinde karın bölgesini desteklemek için kompresyon korsesi takılır.

Yerleştirilen drenler ameliyat kaynaklı sıvıyı boşaltacaktır. Drenler ameliyattan sonraki birkaç gün içinde çıkarılır (çıkarılma zamanı biriken sıvı miktarına bağlıdır).

Hastalar ameliyattan hemen sonra, kendilerini zorlamayacak şekilde her saat başı odada dolaşarak hafif yürüyüşlere başlamalıdır. Yürüyüşler dolaşıma iyi gelir ve kan pıhtılarının oluşmasını engeller.

Hastalar, ameliyattan sonra bir gece hastanede yatar ve bir sonraki gün taburcu olur.

Ağrı genellikle az ve ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir olsa da arka karın kasları ve kesi yerlerinin açılmaması için öne eğik yürümeniz ve dikkatli hareket etmeniz istenecektir.

Normalde ameliyattan 4 gün sonra ilk duş alınır. Hafif aktivitelere 1 hafta sonra dönerken çalışmaya 10-14 gün sonra dönmek mümkündür.

Abdominplasti Sonrası Bakım

Hızlı iyileşme ve en iyi sonuçlar için karı germe ameliyatından sonraki ilk birkaç gün ve hafta boyunca karın bölgenize ve vücudunuza iyi bakmalısınız.

Korse

Banyo dışına size sağlayacağımız kompresyon korsesinin sürekli takılması gerekmektedir. Bu korse şişmeyi azaltırken iyileştirmeyi hızlandıracaktır. Korsenin kıvrılmasını engellemek için düzenli olarak kontrol edin. Kıvrılmalar baskıya neden olabilir.

Eğer isterseniz ameliyattan 2 hafta sonra kompresyon korsesini aşama 2 korsesiyle değiştirebilirsiniz.

Yara bakımı

Ameliyat yarasına nasıl pansuman yapacağınızı ve küçük kesileri nasıl dezenfekte edeceğinizi açıklayan talimatların yanı sıra kapsamlı bir operasyon sonrası bakım kiti alacaksınız.

Ameliyat bölgesinin sağlıklı iyileşmesi ve potansiyel risklerin ortadan kaldırılması için bu talimatları izlediğinizden emin olun.

Masaj

İyi bir bakımın parçası olarak hastalarımızın birincil seçenek olarak manüel lenf drenaj masajı yapmalarını öneriyoruz. Birden fazla çalışmanın da gösterdiği üzere lenf masajı iyileşme sürecini hızlandırmaya, ameliyat sonrası şişme ve morarmayı azaltama ve pürüzsüz ve eşit sonuçların elde edilmesine yardımcı oluyor.

“Hastalar operasyon sürecinden sonraki ilk aşamalarda lenf masajı yaparlarsa iyileşme sürelerinde %50 seviyesine kadar azalma bekleyebilirler.” – Dr. Serbülent Güzey

MLD (manüel lenf drenaj) masajları aynı zamanda fibroz olarak bilinen ve hoş ve estetik görünmeyen (plastik cerrahinin ana komplikasyonlarından birisi olarak görünür) cilt sertleşmesinin meydana gelme olasılığını da azaltır. Her vaka, ameliyatın türü ve kapsamına bağlı olarak farklıdır. Kozmetik prosedürlerde 6 hafta boyunca MLD tedavisi idealdir; daha sonra değerlendirilmek üzere ilk birkaç hafta boyunca haftada iki kere yeterli olacaktır.

Beslenme

Karın Germe ameliyatı sonrasında yeterli sıvı alma (bol miktarda su içmek) ve sağlıklı beslenme düzeni (sebze, meyve, yağsız protein ve tam tahıllar) ameliyat sonrası bakım aşaması için gereklidir.

Karın Germe Sonrası Egzersiz

Karın Germe ameliyatından sonra lenf sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olmak için hafif kardiyovasküler aktivite olarak hafif yürüyüşlere başlamanız gerekir.

Üç ila altı hafta sonra vücudunuzun iyileşmesine izin verecek şekilde egzersiz rutininize geri dönebilirsiniz.

İki hafta sonra hastalar yürüyüş bandında yürüme veya yokuş yukarı yürüme gibi daha yoğun kardiyo çalışmalarına başlayabilirler. Bir ay sonra hastaların çoğu ağırlık kaldırmak dışında birçok egzersizi yapmaya başlayabilir. Altıncı haftada genel hastalar tamamen iyileşir ve tüm egzersizleri yapabilirler.

Transfer edilen yağ hücrelerinin hayatta kalması için en az üç ay boyunca gluteal kasları (squat, lung ve yoğun kardiyovasküler egzersiz gibi) hedefleyen zorlu egzersizlerden kaçınmak önemlidir. Bu süre sonunda gluteal kaslarınızı çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Genel kural olarak hastaların kendi vücutlarını da dinlemesi gerekir. Eğer bir şey şişmeye veya rahatsızlığa neden oluyorsa, onu yapmayı bırakın ve kendinize zaman tanıyın.

Abdominoplasti Ameliyatı Sonrasında Yaşam

Karın germe ameliyatının sonuçları yıllar boyunca kalıcı olacaktır. Liposuction ile alınan yağ hücreleri geri dönmez ve transfer edilen yağ hücreleri ise gelecek yıllarda kalır. Ancak ciddi kilo değişimleri sonuçları etkileyebilir. Sonuçlarınızı korumak için genel fitness düzeyinize dikkat etmeli ve beslenmenize sebze, meyve, yağsız protein ve tam tahılları eklemelisiniz. Şeker, basit karbonhidrat ve doymuş yağ tüketiminizi de azaltmanız gerekir.

Ameliyat sonrasına şişme ve sıvı tutulumu geçtikçe vücut hatlarınız ortaya çıkacaktır. Sonuçlar genellikle ameliyattan 6 hafta sonra görülür.

Bu süre zarfında kıvrımlı hatlarınız ve vücut oranınız fark edilir derecede değişecektir.

Vücudunuz yaşlandıkça sıkılığını kaybetmesi doğaldır. Ancak iyileşmelerin çoğu göreceli olarak kalıcı olacaktır.

Prosedür sonuçlarının iyi olması beklense de herhangi bir garanti verilmez. Bazı durumlarda tek bir cerrahi operasyonla optimal sonuçlar elde edilmeyebilir. Bu durumda başka bir operasyon daha gerekli olabilir.

HİZMETLERİMİZ

Bize Ulaşın