Teşvikiye Mah. Poyracık Sk. Tulgar APT. No: 10 iç kapı No:5 Şişli/İSTANBUL

Göğüs Kaldırma İşlemi

Mastopeksi olarak da bilinen göğüs dikleştirme işlemi, göğüslerin şeklini değiştirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat sırasında fazla deri alınır ve meme dokusu yeniden şekillendirilir. Ameliyat sarkmaları azaltır ve göğüs uçlarının pozisyonunu yükseltir. Areola boyutu da küçültülebilir.

Göğüsler esnekliklerini ve sıkılıklarını kaybedebilirler, bunun farklı nedenleri olabilir;

  • Hamilelik: Hamilelik sırasında, göğüsler daha dolgun ve ağır gelişirken göğüsleri destekleyen bağlar gerilebilir. Bu germe, bebeği emzirmek veya emzirmemekten bağımsız bir şekilde hamilelikten sonra göğüslerin sarkmasına neden olabilir.
  • Kilo dalgalanmaları: Kilo ile ilgili değişiklikler göğüs derisinin gerilmesine ve esneklik kaybetmesine neden olabilir.
  • Yerçekimi: Zamanla yerçekimi, göğüslerin içindeki bağların gerilmesine ve sarkmasına neden olur.

Göğüs dikleştirme işlemi göğüslerin büyüklüğünü önemli ölçüde değiştirmez. Genellikle göğüs büyütme veya küçültme ile birlikte yapılabilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı yaptırmanın nedenleri;

  • Göğüs sarkması, göğüslerin şeklini ve hacmini kaybetmesi veya daha düz ve uzun olmaları
  • Göğüs uçlarının ve areolanın aşağıya sarkmaları
  • Göğüslerin orantılı olması nedeniyle areolanın genişlemesi
  • Göğüslerden birinin diğerinden daha fazla sarkması

Göğüs dikleştirme herkes için uygun değildir. Geleceğe dair hamilelik düşünceleri varsa eğer göğüs dikleştirme ertelenmelidir. Hamilelik sırasında göğüsler gerilebilir ve dikleştirmenin sonuçlarını değiştirebilir. Emzirmek konusu da önemli bir etken. Emzirmek genellikle göğüs dikleştirme işleminden sonra mümkün olsa da, bazı kadınlar yeterince süt üretmekte zorluk çekebilir. Göğüs dikleştirme genellikle her büyüklükteki göğüste yapılırken, daha küçük göğüslere sahip olan kadınlar muhtemelen daha uzun süreli sonuçlar elde edecektir. Daha büyük göğüsler daha ağırdır ve bu da yeniden sarkma olasılıklarını arttırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir